Důležité rady a informace o Praze

Všeobecné informace

Praha se skládá z 57 městských částí, ale nebojte se, jen pět z nich jsou skutečně zajímavé pro turisty, a to Staré Město (staré centrum města), Nové Město (gotické a barokní architektura), Malá Strana (domov honosných paláců a kostelů ), Hradčany (Loretánský komplex a Pražský hrad), a Josefov (Stará židovská čtvrť).

Tísňová linka

Tísňové volání 112 z jakéhokoli telefonu (zdarma)

Hromadná doprava

V centru Prahy jezdí přibližně 30 linek tramvají a vedou tudy tři linie metra (červená, žlutá a zelená). Pokud cestujete hromadnou dopravou, nejlevnější lístek stojí 24CZK (platný 30minut) a koupíte jej v tabáku, stanicích metra, na recepci v hotelu, ve žlutých automatech na zastávkách tramvaje či autobusu. Jízdenky nemohou být koupeny u řidiče v žádném dopravním prostředku mimo autobusu! Nejezděte v hromadné dopravě bez označeného lístku, pokud vás chytí kontrolor, budete platit vysokou pokutu.

Rizika v dopravě

Pozor na kapesní zloděje v dopravních prostředcích a v centru města – snažte se zabránit kapesnímu zloději v otevření vaší tašky – použijte malý zámek na zipy, peněženku nebo peníze si vždy dávejte do přední kapsy, vyhýbejte se tlačenicím lidí atd.

Hotel

Ujistěte se, že Váše elektrické spotřebiče (fén, žehlička, telefonní nabíječka) mají přepínač pro změnu napětí na 220V! Možná budete potřebovat konvektor – přijeďte připraveni. Pro mapu zdarma požádejte v hotelu na recepci.

Turistické informace

Výměna peněz

V Praze je možné platit ve většině restaurací nebo obchodech v eurech, ale není to pro Vás výhodné – kurz bude pokaždé jiný, proto se vyplatí peníze vyměnit. Nikdy neměňte peníze na ulici, to je nebezpečné – dostanete skrytě falešné peníze, staré české peníze nebo peníze jiné země! Navíc je výměna peněz na ulici trestným činem. Použijte banku, směnárnu nebo bankomat. Nejlepší ceny jsou obvykle nabízeny ve směnárně na rohu Kaprovy a Maiselovy ulice nebo v ulici Politických vězňů. Vždy se dopředu zeptejte, kolik korun za obnos dostanete (např. za 100EUR).

Taxi

Taxi mafie – řidiči taxi mají tendenci turistům jízdné předražovat. Při chycení taxi na ulici vždy požádejte o potvrzení ceny předem, ujistěte se, že zapnou taxametr a řekněte nějaké slovo v češtině. Jízdné musí být účtováno v autě. Obvyklé ceny: nástupní sazba 40CZK, 1 km po městě – 22 Kč, z letiště do hotelu 500-700 CZK, z hotelu na Pražský Hrad 200-300 CZK.

Restaurace a obchody

Vyhněte se klasickým turistickým pastím. Restaurace a obchody, které se nacházejí v blízkosti slavných památek (Karlův most, Orloj, Pražský Hrad) jsou obvykle nejdražší a kvalita není nejvyšší.